W grudniu odbył się w I LO pierwszy etap konkursu naukowego Explory, w którym wzięło udział 8 grup projektowych. Jedna grupa przeszła do kolejnego etapu, a pozostałe 3 zostały wyłonione w drodze konkursu w lutym 2022 roku. W sumie 4 projekty zostały zakwalifikowane do etapu regionalnego Konkursu E(x)plory 2022. Jest to olbrzymi sukces dla szkoły, opiekunów i uczniów.

Bardzo nas cieszy, że uczniowie ze szkoły ogólnokształcącej osiągnęli tak wielki sukces rywalizując z uczniami szkół technicznych, akademickich i naukowych.

Poniżej lista zwycięzców:

Skład grupy projektowej: Marcelina Chilińska, Paulina Okniańska, Szymon Ruciński, Szymon Obolewicz, temat projektu: Wpływ allomonów i związków allelopatycznych, występujących w naturze na hamowanie wzrostu i rozwoju chwastów, opiekun projektu pani profesor Ewa Boczar.

Skład grupy projektowej: Karol Wołkowski, Sylwia Gregorczuk, Kacper Lojtek, temat projektu: Magazyn energii z wykorzystaniem energii potencjalnej sprężystości, opiekun projektu pan profesor Mieczysław Kozal.

Skład grupy projektowej: Oskar Plewa, Mateusz Barteczka, Dawid Plewka, temat projektu: Exit Gate – bramka ewakuacyjna, opiekun projektu pan profesor Mirosław Barteczka.

Skład grupy projektowej: Wiktoria Kołodziej, Agnieszka Gutewicz, Amelia Wasielewska, Dominika Walniczek, temat projektu: Zanieczyszczenia powietrza w Miliczu – jego zróżnicowanie przestrzenne , przyczyny oraz możliwe działania na rzecz poprawy jakości powietrza, opiekun projektu pan profesor Leszek Półrolniczak.

Opiekunom grup oraz uczestnikom projektów serdecznie gratulujemy!

 

 REGIONALNY ETAP KONKURSU NAUKOWEGO E(X)PLORY

Regionalny etap Konkursu E(x)plory odbędzie się w ramach 4 Regionalnych Festiwali E(x)plory, które w 2022 roku odbędą się ONLINE między marcem a czerwcem. Będą to dwudniowe wydarzenia, na których uczestnicy konkursu prezentują swoje projekty przed jurorami, publicznością festiwalu a także mogą poznać innych uczestników konkursu. Na każdym wydarzeniu regionalnym jury wybierze najlepsze projekty (w sumie ok. 35 ze wszystkich wydarzeń), które dostaną awans do Krajowego Finału Konkursu, który odbędzie się w październiku w Gdyni.

Listę wszystkich projektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu znaleźć można na stronie Explory:

https://www.explory.pl/files/aktualnosci/2022/Konkurs/Wyniki_etap%20regionalny.pdf