Dnia 7.12.2022 po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w festiwalu naukowym E(x)plory! Uczniowie z różnych klas mieli okazję wykazać się wiedzą, oraz zaprezentować swoje pomysły.
Rozpoczynając, pani dyrektor, Marzena Rokita wraz z panią wicedyrektor, Agnieszką Nowacką powitały gości i przedstawiły uczestników. Następnie rozpoczęły się prezentacje grup. W składach:
grupa fizyczna: Paulina Jezierska, Laura Goldmann, Kornelia Kucharczyk, z klasy 1C zaprezentowały temat „Analiza zastosowania soczewek tritanowych w zwiększeniu wydajności paneli fotowoltaicznych”. Ich opiekun grupy to pan profesor Zygmunt Wolny.

Grupa biologiczna: Szymon Obolewicz, Marcelina Chilińska, Paulina Okniańska, z klasy 4A. Uczniowie zaprezentowali temat „Wpływ związków alleopatycznych na hamowanie wzrostu chwastów”. Ich opiekun grupy to dr hab. Małgorzata Janicka. Grupa biologiczna 2: Adrianna Susz, Oliwia Rząsa z klasy 3A. Uczennice zaprezentowały temat „Jaki wpływ ma smog na wzrost i rozwój roślin uprawnych oraz zanieczyszczenie gleby?“. Ich opiekun to pani profesor Beata Jaskulska.

Grupa biologiczna 4: Marcin Nowosadzki, Martyna Sierpińska, Izabela Kalka, Tomasz Waleński, z klasy 2A zaprezentowali temat „Zwalczanie muszek owocówek za pomocą substancji pochodzenia roślinnego”. Ich opiekun to pani profesor Marzena Rokita.

Grupa informatyczna :Paweł Sobieraj z klasy 1C, który zaprezentował temat „Exit Gate V.2. Jego opiekun to pan profesor Mirosław Barteczka.

Grupa informatyczno-biologiczna: Helena Lis, Ewelina Chleboś, Natalia Chleboś, z klasy 3B, które zaprezentowały temat „Let’s fly- Aplikacja na ratunek ptakom”. Ich opiekun to pani profesor Ewa Boczar.

Grupa biologiczna 5: Patrycja Gomulińska, Bartosz Dawidowicz, Julia Pawlak, z klasy 2A zaprezentowali temat „Wpływ zanieczyszczeń środowiska na strukturę i funkcjonowanie chloroplastów”. Ich opiekun to pani profesor Marzena Rokita.

Po obradach jury, mgr inż. Katarzyna Fedoruk poprowadziła ciekawy wykład na temat „Metr do minus dziewiątej-świat w skali nano”, w którym mieli możliwość wziąć udział uczniowie naszej szkoły.

Następnie równie interesujący wykład o tytule „Sport oczami fizyka”przedstawił profesor Politechniki Wrocławskiej Adam Sieradzki pracujący na wydziale Podstawowych Problemów Techniki, znany przede wszystkim z cyklu wykładów „Fizyka Sportu”.

Wszyscy uczestnicy konkursu mieli genialne pomysły i włożyli wiele pracy w swoje projekty za co im serdecznie dziękujemy.

Zwycięzcami Szkolnego Festiwalu Explory 2022 zostali następujący uczniowie:

Szymon Obolewicz, Marcelina Chilińska i Paulina Okniańska, z klasy4A, (grupa biologiczna). Ich opiekunem jest dr hab. Małgorzata Janicka oraz Marcin Nowosadzki, Martyna Sierpińska, Izabela Kalka i Tomasz Waleński, z klasy 2A. Ich opiekunem jest pani profesor Marzena Rokita.

Dziękujemy opiekunom grup za poświęcony czas i zaangażowanie. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi, uporu, pracowitości, pomysłowości i talentów naukowych!

Na zakończenie złożono podziękowania wykładowcom Politechniki Wrocławskiej: pani Katarzynie Fedoruk i profesorowi Adamowi Sieradzkiemu za to, że zaszczycili nas swoją obecnością i poprowadzili wykłady, jurorom: panu staroście Sławomirowi Strzeleckiemu, pani Agnieszce Ochowicz i pani Renacie Korzeniowskiej, opiekunom grupy pani profesor Marzenie Rokicie, Beacie Jaskulskiej, Ewie Boczar, panu profesorowi Zygmuntowi Wolnemu oraz Mirosławowi Barteczce. Dziękujemy również uczniom, którzy pomagali w organizacji festiwalu, a należą do nich: Hanna Smereka, Oliwia Zimoch, Franek Jaskulski, Oliwia Śledzianowska, Karol Wołkowski i Wojciech Gohl.

Podziękowania należą się również uczniom klasy 3b za przygotowanie zdrowego posiłku: Adrianna Susz, Oliwia Rząsa, Wiktoria Zadorożna, Kacper Kaliszczak, Wiktoria Zadorożna, Julia Wieteska, Ilona Kazimierska oraz Hanna Dobrzańska.

Zapraszamy do udziału w Explory w przyszłym roku!

Oliwia Śledzianowska

 • explory_1
 • explory_10
 • explory_11
 • explory_12
 • explory_13
 • explory_14
 • explory_15
 • explory_16
 • explory_17
 • explory_18
 • explory_19
 • explory_2
 • explory_20
 • explory_21
 • explory_22
 • explory_23
 • explory_24
 • explory_25
 • explory_26
 • explory_27
 • explory_28
 • explory_29
 • explory_3
 • explory_30
 • explory_4
 • explory_5
 • explory_6
 • explory_7
 • explory_8
 • explory_9