Dnia 9 listopada 2022 roku obchodziliśmy w szkole Święto Niepodległości.

Klasa 2D wraz z panią profesor Magdaleną Dudą, przygotowała uroczystość, podczas której uczczona została niezwykle ważna dla Polaków data.

11 listopada 1918 roku szczególnie pozostał zapisany w naszej pamięci, właśnie tego dnia odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach niewoli.

Uczniowie przypomnieli wszystkim czym jest wolność, a także miłość do ojczyzny.

***

„Wolność to możliwość wyboru.

Wolność to dom pełen ukochanych ludzi

Wolność to świat bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia.”

***

 • RAK_1
 • RAK_10
 • RAK_11
 • RAK_12
 • RAK_13
 • RAK_14
 • RAK_15
 • RAK_16
 • RAK_17
 • RAK_18
 • RAK_19
 • RAK_2
 • RAK_20
 • RAK_21
 • RAK_22
 • RAK_23
 • RAK_24
 • RAK_25
 • RAK_26
 • RAK_27
 • RAK_28
 • RAK_29
 • RAK_3
 • RAK_4
 • RAK_5
 • RAK_6
 • RAK_7
 • RAK_8
 • RAK_9

Apel rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu i wprowadzeniem sztandarów, a następnie prowadzący - Hania Musiał i Igor Dorsz wspomnieli słowa Jędrzeja Moraczewskiego: „Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało"

Ola Andrzejewska zaśpiewała piosenkę Sanah „Hymn” J. Słowackiego, która wzbogaciła apel oraz nawiązała do czasów wojny i tęsknoty za Ojczyzną.

Jesteśmy niezwykle dumni z polskiego narodu i wdzięczni mu za jego ciężką pracę, krew, pot i łzy, które pozwalają nam żyć w wolności. Pamiętamy, że Polska w późniejszych latach nadal nie była wolna – czasy rządów komunistycznych sprawiły, że spragnieni wolności Polacy dzięki wielkiemu zapałowi odzyskali niepodległość. Uczniowie Sandra Mazepa, Dominik Głowiński, Miłosz Grzegorczyk, Cyprian Korzelecki i Philip Raiman odegrali scenę przedstawiająca spotkanie po latach w „Wierzynku".

Rozmowa opierała się na wspomnieniach o czasach niewoli. Malarz, którego zagrał Miłosz namalował mapę niepodległej Polski, Cyprian, grający poetę przeczytał wiersz „Hymn do miłości ojczyzny", natomiast Dominik, znany pianista, zagrał fragment utworu Piotra Szczepanika „Piechota”. „Mury” Jacka Kaczmarskiego wykonali: Karolina Nowak (wokal), Adrian Kulik (wokal, gitara) Franek Jaskulski (gitara).

—————

Nie zapominajmy, że 11 listopada nie obchodzimy tylko dnia niepodległości lecz w naszej szkole jest to szczególny dzień – w 2012 roku pan Jana Jan Sumisławski - prezes milickiego obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz członek AK, przekazał nam sztandar Armii Krajowej oraz nadano naszej szkole jej szlachetne imię. Mieliśmy zaszczyt zadać kilka pytań panu Sumisławskiemu, wywiad jest dostępny w całości na oficjalnej stronie szkoły http://lo1milicz.pl/.

Podczas prezentacji zdjęć, którą zajęła się Oliwia Łapigrosz, zostały odczytane fragmenty przemówienia Marszałka Piłsudskiego z 1923 roku.

Armia Krajowa była armią ochotniczą. Polacy, kierowani patriotyzmem, dołączali się do niej by walczyć o niepodległość Polski. Byli to ludzie w różnym wieku, czasem bardzo młodzi; mężczyźni, kobiety, często nieobeznani z bronią i bez doświadczenia. Pani dyrektor Marzena Rokita w swoim przemówieniu wspomniała o tym wydarzeniu. Przekazała uczniom, że sztandar to nie tylko znak naszej szkoły, ale również symbol wolności człowieka do dalszego działania zgodnie ze swoimi wartościami oraz swobodnego wyrażania poglądów. Dziś jest nam łatwiej żyć w wolnym kraju, za co dziękujemy żołnierzom Armii Krajowej. Na koniec podzieliła się ze wszystkimi zgromadzonymi cytatem: „Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki". (Jan Paweł II).

Głos zabrał również starosta milicki, pan Sławomir Strzelecki.

Z dumą i wdzięcznością patrzymy na imię naszej szkoły. Imię, które nosiła największa i najsilniejsza podziemna armia europejska II wojny światowej.

Dziękujemy pani profesor Magdalenie Dudzie za przygotowanie uczniów do uroczystego apelu, pani profesor Izabeli Rokicie za przygotowanie dekoracji, wykonawcom i aktorom, szkolnemu chórowi za wzbogacenie uroczystości oraz wszystkim, którzy zabrali głos.

 

Ewelina Maćkowiak

Magdalena Gryglik